چیپس سرکه ای ساده سمی باعث مرگ مایکل جکسون شد

حقایق جالب در مورد چیپس سرکه ای ساده خود کلمه “چیپس” از کلمه انگلیسی “chips” (برش، قطعه) گرفته شده است. تاریخچه ظاهر آنها با نام میلیونر آمریکایی کورنلیوس واندربیلت همراه است.

در سال 1853، در سفر به سراسر کشور، از رستورانی در هتل مون لیک هاوس (Saratoga Springs) بازدید کرد و در آنجا نارضایتی شدید از کیفیت سیب زمینی های پخته شده را به سرآشپز محلی ابراز کرد.

کورنلیوس معتقد بود که سیب‌زمینی‌های ظرف او خیلی بزرگ بریده شده است. برای جلب رضایت مهمان، سرآشپز محلی جورج کرام، سیب زمینی ها را به برش های نازک و تقریبا شفاف برش داد و در روغن سرخ کرد.

واندربیلت آنقدر این غذا را دوست داشت که هر بار که در هتل می ماند شروع به سفارش دادن آن می کرد. در عرض چند سال، این غذا به عنوان غذای خاص رستوران به شهرت رسید و به “چیپس ساراتوگا” معروف شد.
و چند سال بعد، چیپس در سراسر کشور پخش شد و در بسیاری از رستوران ها و غذاخوری ها در آمریکا ظاهر شد.

چیپس

در سال 1890، ویلیام تاپندن، صاحب یک رستوران کوچک در کلیولند، تصمیم گرفت با استفاده از کیسه های کاغذی کوچک، چیپس را در خیابان بفروشد. در سال 1926، یک بسته جدید برای تراشه ها – کاغذ مومی – اختراع شد.

در چنین بسته‌بندی‌هایی، ماندگاری چیپس‌ها افزایش یافت و حمل و نقل آن‌ها امکان‌پذیر شد، که باعث شد چیپس‌ها در قفسه‌های فروشگاه ظاهر شوند.

اما تولید انبوه چیپس پس از اختراع دستگاه پوست کن اتوماتیک سیب زمینی آغاز شد. کمی بعد فریمن مکبث اولین دستگاه تولید انبوه تراشه را ایجاد کرد که بلافاصله توسط شرکت تولید کننده تراشه خریداری شد. از آن زمان تولید انبوه و فروش عمده چیپس آغاز شد.

در ابتدا همه آنها بدون نمک و سایر مواد افزودنی ساخته می شدند، اما وضعیت در سال 1940 تغییر کرد. ادویه ها شروع به اضافه شدن به چیپس کردند و با یک کیسه نمک در داخل آن فروختند.

بنابراین، چیپس ها به تدریج طعم آشنا را از دوران کودکی به دست آوردند. اکنون می توان چیپس را تقریباً همیشه و همه جا، چه به صورت عمده و چه تکه تکه، با هر طعم و افزودنی خریداری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *