با لباس هندی در افغانستان زنی تبدیل به دونده ماهری شد

در ریگ ودا ، عمدتاً سه اصطلاح مانند آدیواسترا، کورلرا و آندپراتیدی برای لباس‌هایی توصیف شده است که به ترتیب به پوشش بیرونی (پرده)، زیور سر یا سرپوش (عمامه) و بخشی از لباس زنانه اشاره دارد.

این پوششش ها در دوران مختلف کشور ها با هم دیگر تعویض یا ترکیب می شدند که لباس هندی در افغانستان نیز یکی از اسناد آن می باشد.

شواهد زیادی برای زیورآلاتی مانند نیسکا، رُکما برای پوشیدن در گوش و گردن یافت شده است.

استفاده زیادی از مهره های طلا در گردنبند وجود داشت که نشان می دهد طلا عمدتاً در جواهرات استفاده می شد. راجاتا هیرانیا ( طلای سفید )، که به عنوان نقره نیز شناخته می شود، چندان مورد استفاده قرار نگرفت، زیرا هیچ مدرکی از نقره در ریگ ودا یافت نشده است.

در آتاروا ودا، لباس‌ها از پوشش داخلی، پوشش بیرونی و پوشش سینه شروع شد. علاوه بر کورلرا و آندپراتیدی (که قبلاً در ریگ ودا ذکر شده است)، بخش‌های دیگری مانند نیوی، واوری، اوپااسانا، کومبا، اوسنلسا، و تیرلتا نیز در آثاروا ودا ظاهر شده است که به ترتیب نشان‌دهنده لباس زیر، لباس بالا، حجاب و آخرین است.

سه نشان دهنده انواع سرپوش (سر زینت) است. همچنین از Updnaha (کفش) و کامبالا (پتو) و مانی (جواهر) نیز برای ساختن زیورآلات در این متن ودایی یاد شده است.

لباس

دوران پیش از موریایی

اگرچه محققان شواهد باستان‌شناسی مربوط به دوران پیش از موریایی را مورد بحث قرار داده‌اند، بسیاری از مصنوعات سفالی توسط محققان مختلف به دوران پیش از موریایی تاریخ‌گذاری شده‌اند که نشان‌دهنده تداوم سبک‌های لباس پوشیدن منتهی به دوره موریایی است.

سفالین همچنین شامل سبک طبیعت گرایانه برای به تصویر کشیدن چهره انسان درست مانند دوره موریایی است. دوره‌های پیش از موریایی با تداوم هنرهای ایندو مشخص شده‌اند و سرپوش‌های استادانه، کلاه‌های مخروطی شکل با گوشواره‌های سنگین را به تصویر می‌کشند.

آینه جغجغه برنزی که از پازیریک حفاری شده متعلق به قرن چهارم قبل از میلاد است، هندی‌ها را نیز با لباس‌های کلاسیک هندی مانند بسته‌بندی دوتی و پیراهن‌های نیمه‌آستین تنگ مانند کورتا نشان می‌دهد.

یکی دیگر از شواهد باستان شناسی پیش از موریایی مبنی بر لباس پوشیدن هندی از سکه های جاناپادای Saurashtra که یکی از اولین نمایش های هنرهای هندی پیش از موریایی است، به دست می آید.

قدمت این سکه ها بین 450 تا 300 قبل از میلاد است و بارها و بارها مانند سکه های پانچ زده شده اند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *